Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1500Kg |
| Type | Belt Conveyor |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | HK |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Length | 18m |
| Roller Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1000kg |
| Roller Diameter | 51mm |
| Brand | HK |
| Type | Gravity Roller Conveyor |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Roller Diameter | 50 mm |
| Roller Length | 500 mm |
| Brand | HK |
| Roller Type | Powered |
| Material | SS |
| Load Capacity | 100 kg |
| Speed | 15 m/min |
| Material Handling Capacity | 100 kg/feet |
| Color | Silver |
| Shaft Diameter | 15 mm |
| Application | Assembly Line |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Motor Power | 2 Hp |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Powered Roller Conveyor |
A Powered Roller Conveyor (also known as a motorized roller conveyor) is a conveyor system where rollers are actively driven by motors or belts, allowing the automatic movement of products without manual or gravity assistance. It's ideal for applications requiring controlled, consistent product flow, especially in automated manufacturing, distribution centers, and packaging lines.
Additional Information: