Inspection Conveyor
Manufacturer of a wide range of products which include inspection conveyor.
Approx. Price: Rs 75,000 / MeterGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Meter |
| Conveyor Length | 5 m |
| Belt Width | 400 mm |
| Workstation Sides | Single Side |
| Belt Material | PVC |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Application | Pharma, Electronics, Food Inspection |
| Lighting Type | LED Tube |
| Belt Speed | 10 m/min |
| Working Height | 800 mm |
An
Inspection Conveyor is a type of conveyor system designed to
allow workers or automated systems to visually inspect products while they move along the line. It is commonly used in
manufacturing, food processing, pharmaceuticals, packaging, and quality control lines.
Additional Information:
- Item Code: HKI-ICS-400
- Production Capacity: 100-500 K
- Delivery Time: 2-3 WEEKS